«У чомусь найдорожчому, важливому ми, українці, безумовно, є народом другорядним і нікчемним. Ми — народ безбарвний, наша один до одного неповага, наша відсутність солідарності і взаємопідтримки, наше наплювательство на свою долю і долю своєї культури абсолютно вразливі.
Уся наша нечуйність, боягузство наше, зрада і пілатство, грубість і дурість впродовж всієї історії Возз’єднання України є, по суті кажучи, абсолютним звинувачувальним актом, є чимось таким, за що людство має до нас ставитися з презирством, аби воно, людство, думало про нас. У нас не державна, не національна і не народна психіка. Ми вічні парубки, а Україна наша вічна вдова» — ці слова із щоденників Олександра Довженка наведені в газеті «Дзеркало тижня» 9 серпня 2008 р. (№ 29(708). І кого не запитаєш з тих, хто це прочитав, більшість погоджується, що все сказано, вірно, об’єктивно, справедливо.
А коли заперечуєш, вони наводять уривки з маловідомої поеми Володимира Сосюри «Мазепа». До самого кінця радянської доби вона була під суворою забороною, за трьома замками у кагебістському схроні. Навіть за її декламацію напам’ять навіть у вузькому колі своїх можна було загриміти за грати, якщо серед цих своїх був «стукач». А за її написання тоталітарні кати покарали поета по-диявольські жорстоко: на 10 років запроторили у свої табори смерті його безмежно кохану і ні в чому неповинну дружину.
Ось ці уривки:
І гнів, і муку неозору
Співаю я в ці дні журби,
Коли лакеї йдуть угору
Й мовчать раби…
Коли розходяться з ділами
В страшному вихорі слова,
Розбий же голову об камінь,
Моя Вкраїно-удова.
Тропою гнівною блукаю
В своїм краю чужинцем я.
Пожаром очі заступає
Мені трагедія твоя…
…хотів тобі Мазепа
Від серця щирого добра…
Його ж ти зрадила і степом
Пішла рабинею Петра.
Хіба не жах: своєї зброї
Не маєш ти в ці скорбні дні.
У тебе так: два-три герої,
А решта телепні дурні.
А решта — так:
все безголів’я,
Що на багно кричать:
«Блакить!»
У голові твоїй макуха,
Хіба ж ти можеш жить сама,
Російсько-польська потаскуха,
Малоросійськая тюрма.
Якщо читаєш це вперше, то на душі стає так моторошно, що німієш, не те щоб щось ще заперечувати. Та коли приходиш до тями, то все ж наводиш своїм співрозмовникам такий аргумент: — І Довженко, і Сосюра написали ці гіркі, справедливі рядки в часи жорстокого, кривавого поневолення України, її народу комуністичною диктатурою. Сьогодні, в часи незалежності, вони, мабуть, подібного не сказали б.
І чуєш у відповідь:
- Та це ж про нас написано.
- Хіба сьогодні «лакеї» не «йдуть угору» і не «мовчать раби» ? Подивись хоча б на Верховну Раду. Хіба в ній, окрім двох-трьох десятків більш-менш порядних нардепів, не засіло три-чотири сотні «зрадників», «боягузів», брехунів, олігархів- грабіжників та їх «лакеїв» до охоронців, водіїв, повій включно, колишніх «стукачів» КГБ, іншої погані? Хіба це не найгірший склад парламенту за всі роки незалежності? Адже «рабів» – виборців обдурили, заплутали вщент: запровадили багатометрові партійні виборчі списки, пхають в них кого хочуть, нещасні виборці їх не знають, не мають змоги побачити і «обирають» «котів у мішку». А коли побачать у парламенті після виборів, то жахаються, та відкликати, позбавити їх депутатського статусу вже не можуть, бо закон намертво захистив нардепів від своїх виборців, від народу і водночас нагородив у десятки разів вищою, ніж у пересічних громадян, заробітною платою, пенсією, різними доплатами, пільгами, безкоштовним столичним житлом тощо, тобто зробив справжніми панами. Тобто справжніх парламентських виборів уже немає.
- Хіба ти не чуєш, не бачиш, як кілька сот запеклих ворогів України захопили парламент і жирують, щоденно вигрібають із кишень пограбованого, знедоленого ними народу понад два мільйони гривень?
- А хіба Україна не саморозброїлась з перших днів незалежності? Хіба це дійсно «не жах», що в нинішні «скорбні дні» вона «не має своєї зброї», армії, здатних захистити її свободу, незалежність, щоб вона знову не опинилась в неволі, в сталевих обіймах «старшого брата», в лещатах нащадків Петра, які відверто, нахабно загрожують їй?
- Хіба ми стали «солідарними», а не гриземся між собою, як ті собаки за кістку, не «плюємо» на долю рідної мови, культури та й на свою власну?
- А може назвеш нам нинішніх справжніх, звитяжних національних героїв, здатних об’єднати народ, повести за собою? Де вони, чому їх не видно, не чути серед сірого натовпу «дурного безголів’я»? А звідки їм взятись, якщо немає вже ні української нації, ні народу українського, бо та ж Верховна Рада вже давно скасувала в метриках і паспортах записи про національність. Немає більше в Україні українців, інших національностей, а є суцільний марксовий інтернаціонал, котрий комуністи понад століття гучно запроваджували у всьому світі і однойменним своїм гімном, і силою. Запроваджували, запроваджували, однак так і не запровадили. А наш мудрий, антиукраїнський парламент узяв і запровадив та ще й так геніально просто, без зайвого шуму і на диво успішно. І «раби» – українці все це мовчки, безропотно проковтнули, ніби так їм і треба.
- А подивись тверезими очима на той пресловутий російський газ, на якому нині «підвішені» і Україна, і вся Європа.
Адже, маючи у повному розрядженні свою газову магістраль, Україна фактично має повну залежність від неї і Європи, і Росії, інших газових постачальників — Туркменії, Казахстану, Узбекистану. Бо якщо вона перекриє цю свою магістраль, то Європу негайно охопить страшна суцільна криза. А всі її газові постачальники негайно втратять шалені мільярди, які вони клепають на цьому постачанні. Їм нікуди буде діти свій газ, хіба що палити його в повітрі, бо, на відміну від України, вони не мають власних газосховищ. І їх теж охопить неминуча криза.
Мало того. Україна має необмежені поклади власного газу, розробка якого дозволяє не лише задовольнити власні потреби, а й поставляти його тій же Європі.
За таких умов Європа повинна б сама уклінно запрошувати її і до Євросоюзу, і до НАТО, а Росія поставляти їй газ безкоштовно та ще й дякувати за користування її газопроводом.
То чому ж за таких умов Україна лишилась у повній залежності і від Європи, і від Росії, яка підвищує й підвищує ціни на газ, за користування її газопроводом сплачує жалюгідні копійки та ще й у новорічну ніч нахабно погрожує припинити газопостачання ?!
Тому що свої і закордонні злочинці давно і надійно заблокували розробку українських газових покладів, їх розвідку, а добичу газу на діючих свердловинах звели до мінімуму, який ледь забезпечує лише комунальні потреби населення. І тим змусили Україну повзати на животі перед Росією, клянчити у неї дешевого газу, і перед Європою — вимолювати у неї членства в Євросоюзі і НАТО.
— То чому б людству дійсно не ставитись до нас з презирством»?
Мало того, що опоненти не погоджуються чи задають свої дошкульні запитання, на які не знайдеш відповіді. Вони ще й наводять вірша сучасного поета Віктора Баранова «До українців». Ось він:
Я запитую в себе, питаю у вас, у людей,
Я питаю в книжок, роззираюсь на кожній сторінці:
Де той рік, де той місяць, той проклятий тиждень і день,
Коли ми, українці, забули, що ми — українці?
І що в нас є душа, повна власних чеснот і щедрот,
І що є у тс дума, яка ще од Байди нам в’ється,
І що ми на Вкраїні — таки український народ,
А не просто юрба, що у звітах населенням зветься.
І що хміль наш — пісні, а не у барилах вина,
І що щедрість — в серцях, а не в магазинних вітринах.
І що є у нас мова, і що українська вона,
Без якої наш край — територія, а не Вкраїна.
Я до себе кажу і до кожного з вас: — Говори!
Говорімо усі, хоч ми й добре навчились мовчати!
Запитаймо у себе: відколи, з якої пори
Почали українці себе у собі забувати?
Запитаймо й про те, як ми дружно дійшли до буття,
У якому свідомості нашій збагнути незмога,
Чом солодшим од меду нам видався чад забуття
Рідних слів, і пісень, і джерел, і стежок від порога?
Українці мої! То вкраїнці ми з вами — чи як?
Чи в «моголах» і вмерти судила нам доля пихата?
Чи в могили й забрати судилось нам наш переляк,
Що розцвів нам у душах смиренністю «меншого брата»?
Українці мої! Як гірчать мені власні слова…
Знаю добре, що й вам вони теж — не солодкі гостинці.
Але мушу казати, бо серце, мов свічка, сплива,
Коли бачу, як люто себе зневажають вкраїнці.
Українці мої! Дай вам Боже і щастя, і сил.
Можна жити й хохлом, і не згіркне від того хлібина.
Тільки хто ж колись небо нахилить до ваших могил,
Як не зраджена вами, зневажена вами Вкраїна?..
Хоча цей вірш написано весною 1989 року, 19 років тому, та нікуди правду діти: за всі роки незалежності мало що змінилось на краще, і якби В.Баранов не написав свого вірша тоді, то мав би повне право написати його сьогодні.
*
Особливо ображає довженківський висновок щодо презирливого ставлення до нас людства. Але знову ж таки нікуди правду діти: сьогодні Україну не приймають ні в Євросоюз, ні в НАТО, хоча чимало колишніх радянських республік і колишніх підлеглих сателітів СРСР у Східній Європі вже давно стали членами цих організацій, які цураються нас, не бажають мати з нами справу. Нахабно, з відвертою зневагою, з презирством ставиться до України її одвічний «старший брат» — путінська Росія, яка робить все можливе, щоб знову поневолити її. Її вождь, улюбленець Путін сформулював це презирство і наміри у своїх офіційних заявах:
— Україна, мовляв, ніколи не була самостійною державою, я не бачу її незалежною, суверенною тощо.
Він заборонив їй вступ до НАТО, а в разі непослуху пригрозив націлити на неї свої ядерні ракети. Водночас він і НАТО заборонив приймати її, і ця могутня міжнародна воєнна організація безропотно виконує його наказ. І фактично беззахисну Україну він може брати голими руками.
У цьому йому старанно допомагає величезна прокремлівська 5-та колона в Україні, яку вона неспроможна скинути зі своїх згорблених плечей. Нездатна піднятись на повнии зріст з колін, стати мужньою, гордою, справді незалежною, могутньою, заможною, щасливою, для чого має необмежені можливості.
Тож вкрай важко переконливо заперечити гіркі звинувачення своїх співвітчизників і самої Вітчизни у важких гріхах, пред’явлених їм Довженком, Сосюрою, Барановим. Звинувачення, які поділяє, підтримує, вважає справедливими чималий загал наших сучасників.
Щоб переконливо заперечити, потрібно з’ясувати: як могло статись, що ми докотились до такого ганебного життя, в чому причини, де вихід і чи справді все це дійсно так і є?
*
А почати доведеться з того, що визнати: кінорежисер і поети виголосили свої болючі звинувачення у стані відчаю від того найгіршого, що спостерігали довкола себе. У тому ж відчаї і з тих же причин знаходяться і сучасні прихильники їх звинувачень.
Сосюра сказав у тій же вище цитованій поемі й таке:
О, я люблю тебе, Вкраїно,
І сам не знаю, що кажу.
Я ж син твій, син,
Що йшов за тебе
На смерть і реготи не раз,
Той, що покинув Бога й небо,
Аби тобі був слушний час.
Я йшов кривавими житами
І знов піду, де гул і мла,
Лиш одного я хочу, мамо,
Щоб ти щасливою була.
Всі троє «звинувальників», перш за все, великі патріоти, безмежно закохані у свою рідну матінку-Україну, беззавітно віддані їй, готові на будь-які жертви, «аби вона щасливою була».
Їх гіркотливі звинувачення насправді адресовані не їй, а сучасникам, які довели її до такого ганебного стану. Це заклик до їх душі і розуму, людської гідності. Вони мали мужність сказати те, що сказали, бо за сказане могли заплатити власним життям. Потрібна була неабияка мужність і Баранову, щоб написати свого вірша у 1989 році, коли це ще було вкрай небезпечно.
Сучасні їх послідовники безумовно теж патріоти, що вболівають за долю Вітчизни, народу. Однак їм не вистачає мужності, мудрості, уміння консолідувати, об’єднати суспільство, закликати, підняти, повести за собою народ на боротьбу за кращу долю, хоча у них є на те необмежені можливості, про які Сосюра й Довженко не могли навіть мріяти. І саме в цьому корінна і єдина причина всіх сучасних негараздів України, того ганебного стану, в якому вона опинилась. Її ганьба — то ганьба ні на що нездалої її національної еліти, яка лише критикує, стогне, плаче, але неспроможна нічого зробити.
Взяти хоча б моїх опонентів. Вони, безумовно, порядні, чесні, розумні, добре бачать, розуміють наші негаразди,їх причини, вболівають з цього, роблять правильні висновки, справедливо звинувачують винуватців.
Все це добре.
Але ж вони геть не усвідомлюють своєї власної вини за все, що відбувається, що так суворо засуджують. Вони не вірять у власні сили і чекають,щоб хтось інший зробив те, на що вони не наважуються.
І пора, нарешті, сказати їм, і всім нам: вони і кожен із нас головні винуватці у всьому, бо ми боягузи і дозволили злочинцям зробити з нами і Україною те, що вони зробили. І це при тому, що нас десятки мільйонів, а бандитів жалюгідна зграйка у порівнянні з нами. І поки ми не здолаємо свій страх, боягузство, нічого на краще не зміниться, а буде ще гірше.
Саме через свою нездалість ця еліта за всі роки незалежності так і не спромоглась висунути із своїх рядів достойного національного лідера, якому б всі повірили, довкола якого б згуртувались, і під його проводом всенародним загалом розбудували свою державу.
І це біда не лише наша, а й кожної без винятку країни, коли у неї складається національна еліта, схожа на нашу сучасну, що неминуче зумовлює її занепад, схожу на нашу ганьбу. Це рідше трапляється в країнах з тривалою історією більш-менш стабільної політико-економічної системи, відповідними традиціями тощо. Зате в країнах «молодих», що не так давно стали на шлях незалежного, суверенного розвитку, це трапляється часто.
Однак мало того, що Україна належить саме до цього останнього типу країн. Окрім того, у вкрай важливому для свого розвитку відношенні вона є ще й унікальною серед всіх країн світу.
Ця унікальність полягає в тому, що на відміну від всіх без винятку народів світу лише український народ зазнав такого тривалого, безперервного іноземного поневолення, що розтягнулось на сім з половиною століть.
*
Згадаймо вітчизняну історію.
Почнемо з того, що в древні часи, коли багатьох сучасних країн, у тому числі й Росії, ще й на світі не було, виникла могутня європейська держава Київська Русь-Україна.
Ця держава була могутньою не лише у воєнному чи економічному відношенні. Вона запровадила християнську віру, розвинула високу культуру, освіту, демократію, народний добробут.
Та була у неї одна біда, яка врешті-решт привела її до загибелі: київські князі із покоління у покоління роздавали у володіння своїм синам усе нові й нові вотчини і тим самим все більше дрібнили, тобто руйнували власними руками власну країну. Адже кожен удільний князь був самостійним царьком у своїй вотчині, волів не підкорятись центральній владі київського князя, виборював власні інтереси, не ладив з іншими удільними князями, яких ставало все більше й більше. Міжусобні князівські суперечки, конфлікти, а то й війни ставали постійними, непоборними. В результаті такого внутрішнього самоподріблення Київська Русь-Україна втратила своє державне самоуправління і виявилась безсилою проти татаро-монгольської навали, яка поработила її.
З тих пір розпочалось поневолення України, її народу:
- Монгольською Ордою — 123 роки (1240-1363 рр.);
- Литвою — 206 років (1363-1569 рр.);
- Польщею — 85 років (1569-1654 рр.);
- Царською російською і більшовицько-комуністичною радянською імперіями — 337 років (1654-1991 рр.).
Тобто іноземне поневолення тривало безперервно 750 років.
А тепер перегорніть всю світову історію і побачите: такої тривалості іноземного поневолення не зазнав жоден інший народ світу. І вже одне лише те, що український народ вцілів, зберіг себе в таких умовах, являється яскравим доказом його витривалості, сили, могутності, являється предметом законної гордості кожного українця. І це тим паче, що за цих умов він не лише зберіг, а й значно розвинув свою віру, мову, культуру, освіту, сімейний, життєвий уклад, звичаї тощо. В той же час чимало народів за незрівнянно коротші періоди іноземного поневолення все це втрачали і безслідно зникали.
*
По-різному поводили себе іноземні окупанти за ці довгі віки. Монголи головним чином збирали свій ясир і фактично не втручались у внутрішнє життя українців.
За Литви відбувався ледь не «український ренесанс»: литовці перейняли українську письменність, на якій вели всю державну документацію свого князівства, не гнобили українців, а навпаки запозичували їх освіту, культуру, звичаї.
Литву послідовно змінило третє, польське поневолення, яке виявилось незрівнянно жорстокішим, ніж два попередні.
Пихата, нахабна польська шляхта захоплювала до того вільні українські землі, гнобила, кріпачила селянство, знущалась з «нього, нищила народні права, віру, культуру, звичаї.
Це викликало рішучий супротив волелюбних українців, що весь час зростав, переростаючи у масові збройні повстання. Повстанці формували козацькі загони, створили Запорозьку Січ, куди збігались борці за волю з усієї України. У результаті переляканий польський король змушений був створити українське військо з реєстрових козаків на чолі з гетьманом, щоб з їх допомогою утихомирити народне невдоволення, побороти повстанський рух.
Та оскільки шляхта продовжувала жорстоко закріпачувати українців, реєстрові козаки, гетьмани все частіше ставали на сторону народу, захищали його. Все активніше проявляло свою організованість, силу і козацьке військо Запорозької Січі. У всенародній боротьбі за волю фактично сформувалась Українська гетьманська держава та ще й козацька вольниця — Запорозька козацька воєнна республіка, які проіснували ледь не 2 століття.
Гетьман Богдан Хмельницький очолив народну боротьбу за визволення України із польського поневолення. Його козацьке військо вщент розбило армію польського короля і взяло в полон його самого. В результаті Україна стала незалежною, суверенною державою.
А тепер знову перегорніть світову історію і побачите, що подібне не вдалось здійснити жодному іншому народові, що впродовж століть знаходився в іноземній неволі. І це безумовно законний предмет гордості українців.
Тим паче, що гетьманська держава і козацька вольниця ще й сьогодні вражають своїм мудрим устроєм, рівнем демократії. Тож і не дивно, що першу у світі Конституцію написав саме український гетьман Пилип Орлик.
Гетьманат успішно розбудовував свою країну, розвивав її віру, культуру, освіту, виробництво, міжнародні відносини, торгівлю, народний добробут, мав потужну армію.
Друковані спогади іноземців тих часів свідчать, що їх вражали висока культура, освіченість пересічних українців, які (чоловіки й жінки) вміли читати, писати, а чимало з них володіли кількома мовами. їх зачаровувала краса українських жінок, вишуканість їхнього національного одягу, манер, високий громадський авторитет. Вражала краса українських міст і селищ, чепурних селянських хат, обійсть, врожайних ланів, вгодованість, тучність худоби. Подібного у ті часи в Європі, інших краях світу ще не було. Ще й сьогодні зведені у ті часи християнські храми, інші будівлі вражають своєю величною красою.
Як і серед королів, царів, ханів, султанів інших країн серед українських гетьманів теж траплялись нікчеми, що завдавали чималої шкоди країні. Але вкорінена, пануюча демократія дозволяла козацтву порівняно швидко позбавлятись їх. І більшість гетьманів вірно служили своєму народу.
Одне слово, Гетьманська держава, Запорозька Січ — яскравий довготривалий період національної історії, і кожен українець пишається ним.
До всього цього треба додати ще й те, що саме в стародавні часи створено понад 300 000, чи то понад 500 000 чарівних народних пісень, дум, балад, які в минулому і сьогодні безмежно люблять, співають українці, якими милується весь світ, від яких у захваті видатні вітчизняні і зарубіжні письменники, поети, композитори (див. статтю Людмили Нестругіної «Виховання народною піснею», стор. 14). Те ж стосується і запальних українських народних танців, національного вбрання, вишиванок, рушників, предметів побуту, посуду тощо.
*
Після вищесказаного важко зрозуміти, як Довженко сподобився написати, що українці «безбарвний», «нікчемний» народ, а Путін — сказати, що Україна ніколи не мала державності, що він навіть уявити не може її незалежною, суверенною державою.
Вся ця маячня знадобилась Путіну, щоб хоч якось обгрунтувати свою жадобу підкорити, поневолити Україну, зобразити її нездатною до супротиву, такою беззахисною, що її можна брати буквально голими руками. Кілька років тому він уже намагався взяти її у такий спосіб та руки ошпарив. Про це ще буде мова.
Замість того, щоб так настирно «турбуватись» Україною, йому слід було б поцікавитись історією державності своєї Російської Федерації, яка формувалась вкрай важко, невдало.
В складі і царської, і імператорської Росії ніякого окремого, чисто національно-російського державного утворення, яке б нагадувало нинішню Російську Федерацію, ніколи за всю їх історію і в помині не було. Вони складались із чисто територіальних адміністративних утворень — губерній. І було лише одне виключення — це чисто національна Гетьманська держава — Україна. Її гетьман (цар) Богдан Хмельницький уклав з російським царем Переяславську угоду про союз двох незалежних суверенних держав. Але невдовзі цар підступно зрадив і Хмельницького, і Переяславську угоду і силоміць підкорив свого союзника, обмежив його незалежність, права, державний суверенітет, закабалив.
Вперше ставши самостійною національною державою у складі СРСР Російська Федерація, на відміну від інших союзних республік, включно й України, зазнала чималих обмежень: вона не мала власного парламенту і власної компартії, без якої не мала жодного впливу на ЦК і Політбюро КПРС. Усі інші республіки мали свої компартії і більший чи менший вплив на керівні всесоюзні партійні органи, які вирішували все.
Тепер Путін намагається надолужити утиски, яких зазнала РФ у складі СРСР. Намагається відродити радянську імперію начолі з РФ і затягти до її складу Україну, без якої ця нова імперія неможлива в принципі.
Однак озброєна досвідом жахливого 337-річного російського поневолення Україна вперто не бажає знову йти в сталеві обійми одвічного «старшого брата», щоб не зазнати нових жахів.
*
Із 7,5 століть іноземного поневолення самим страхітливим виявилось четверте — російське. В ньому чітко вирізняються два етапи: перший 262-річний царсько-імперський і другий 75-річний більшовицько- комуністичний.
Перший з них був незрівнянно жорстокішим за всі три попередні іноземні поневолення, разом взяті.
Саме в цей період булі знищені Гетьманщина і Запорозька Січ, Україна втратила найменші ознаки своєї національної державності і була розподілена на кілька губернських територій. Селянство, тобто, по суті, весь народ загнали в тотальне кріпацтво, позбавили найменших прав, вільної праці на власній землі, традиційного добробуту. Жорстоких утисків зазнали національна культура, мова, українська церква.
Однак усе це були лише «невинні» квіточки у порівнянні з тими смертельно отруєними «ягідками», які з них виросли на другому етапі вже більшовицько-комуністичного поневолення після розвалу російської імперії. За своїми наслідками цей період виявився нечувано, небачено жахливим, незрівнянно перевершив наслідки всіх попередніх 600 років поневолення разом з жахливим фашистським 1941- 1944 рр.
З перших років після захвату влади криваві більшовицькі кати розпочали тотальне знищення українців як народу, нації.
Під час розкуркулення знищили саму вмілу, мудру, трудолюбиву і вольнолюбиву частину селянства — його еліту, квіт. А вже потім, фактично без супротиву всю селянську масу, яка тоді складала, по суті, весь народ, загнали у колгоспне рабство. Протягом майже ЗО років колгоспники працювали здебільшого безкоштовно, не знали твердої зарплати, пенсій, не мали нормованого робочого дня і вихідних, відпусток, а жінки — навіть декретних, лікарняних, власної профспілки тощо, тоді як робітники, службовці все це мали. Їхні обійстя обклали непідйомними податками (був період, коли ввели податок навіть на кожне фруктове дерево, ягідний кущ) та ще й змусили щорічно підписуватись на зайом і вносити гроші готівкою, якої у селян не було. Щоб не загриміти до тюрми, доводилось продавати останню скотину, яку всерівно забрали б на погашення займового боргу. Було чимало випадків, коли забирали корів у багатодітних вдів загиблих фронтовиків і прирікали їх дітей на голод.
А щоб селяни не могли вирватись із колгоспного «раю», їм не видавали паспорти, які мали жителі міст і містечок. З тієї ж причини колгоспники не могли дати подальшу освіту своїм дітям після закінчення школи. І їм часто доводилось заради того давати «в лапу» голові колгоспу, щоб видав потрібну справку. А дорослим дітям колгоспників, які зуміли стати жителями міст і містечок, щоб забрати до себе пристарілих, виснажених непосильною працею батьків, доводилось давати «в лапу» голові сільради. Тобто доводилось викупати їх з колгоспного кріпацтва, подібно до того, як колись викупили з панського кріпацтва Тараса Шевченка.
Однак всього цього, інших постійних масових антинародних репресій більшовицьким катам було замало. І вони вчинили три жахливі голодомори — суцільний геноцид українського народу, якого ще не знала історія людства.
Різні дослідники наводять різну кількість жертв цього геноциду — 6, 10, 12 мільйонів. Але ж ці дані не можуть бути точними, бо ніхто ті жертви не рахував — їх підбирали в селах і містах (це були селяни, що зуміли прорватись до них у пошуках їжі), грузили у підводи і без будь-яких підрахунків, списків, немов падаль, скидали у ями і яри, присипали землею. Данні переписів 1929 і 1939 років свідчать, що кількість українців за 10 років зменшилась з 84 до 28 мільйонів, тобто зменшилась на 53 мільйони. Тоді як загальна кількість населення СРСР і більшості союзних республік за цей час значно зросла.*
Лише від однієї цієї нечуваної цифри (та й названих дослідниками менших) стає моторошно, темніє в очах. А від описів того, як цей геноцид творився, як матері, батьки їли власних дітей, і тому подібного, паморочиться в голові, можна зійти з розуму.
Розтягнуті на 3 десятиріччя, періодично повторювані З голодомори 1921-1922, 1932- 1933, 1946-1947 років, криваво насильнецькі розкуркулення і колективізація, інші масові репресії мали на меті не лише знищити фізично мільйони українців, а й водночас навіки посіяти в їх душах нездоланний жах. Кати чудово знали свою справу, кваліфіковано її робили і в результаті вцілілі народжували насмерть переляканих у підсвідомості дітей, а ті — таких самих переляканих своїх дітей. І так кілька поколінь поспіль. Тож не питайте, чому й сьгодні чимало українців ще такі залякані, боязливі.
І при всьому цьому нащадки більшовицьких катів, добре вгодовані нинішні комуністи сидять собі у Верховній Раді і без найменшого сорому, страху волають, що ніяких голодоморів, геноциду не було. А Путін їм підгавкує. Вже понад сто країн визнали український голодомор. Нещодавно Євросоюз осудив голодомор української нації, визнав його злочином проти людяності. І справа йде до того, що скоро в світі залишаться лише путінська Росія і наші домашні, «рідні» українські комуністи, які його не визнають.
І давно настав час, щоб українці сталевою рукою взяли за горлянку і гнали геть з України кожного, хто нині живе серед них, не визнає голодомор, геноцид і тим відкрито глумиться, знущається над пам’яттю мільйонів закатованих голодом їх співвітчизників.
Одночасно з усім розмаїттям антиселянських репресій більшовицько-комуністичні кати особливо ретельно нищили українську інтелігенцію, тобто одночасно — становий хребет і інтелектуальний потенціал, еліту української нації. Оголосили боротьбу з так званим буржуазним українським націоналізмом, за приналежність до якого катували, розстрілювали.
Одночасно оскаженіло нищили духовний фундамент нації — релігію, церкву, її храми, священнослужителів.
Навіть після смерті Сталіна, коли Хрущов почав скасовувати колгоспно-селянське рабство, жорстока боротьба з українським націоналізмом і релігією не припинялась, тривала аж до розвалу СРСР.
Впродовж всіх 75-ти радянських років українську національну еліту буквально винюхували, вишукували поштучно і викорінювали, нищили напрочуд ретельно, завзято, успішно: безкрайні простори Колими, Чукотки, Магадану, Сахаліну, Сибіру, заполярної тундри, Соловків засіяні кістками, политі кров’ю кількох її поколінь, їх останки заповнили потаємні ями-могили найжахливіших кагебістських катівень.
Тож не питайте, чому ця еліта не породила достойних національних лідерів.
*
В термін 750 років іноземного поневолення України входить і її фашистське поневолення 1941-1944 років. І хоча воно порівняно коротке — всього лише трирічне, та за своїми жахливими наслідками рівняється, а то й перевищує деякі століття попередніх.
Крім того, українською територією двічі прокотились запеклі бої найстрахітливішої в історії 2-ї світової війни, які вщент зруйнували її заводи і фабрики, колгоспи і радгоспи, промислове й аграрне виробництво, транспортно-комунальну інфраструктуру, соціально-побутову сферу, знищили тисячі сіл, містечок, міст, сотні тисяч будівель, жител, обійсть тощо.
Особливо лютими, нелюдськими виявились 3 роки фашистської окупації. Масові репресії, катування, розстріли і шибениці мирного населення, його злидні, голод були щоденним явищем. Десятки й десятки тисяч українських дівчат, жінок, неповнолітніх юнаків депортували до Німеччини у справжнє рабство, десятки тисяч мирних громадян запроторили у фашистські табори смерті.
З 1941 по 1944 рік загинуло 14 мільйонів українців, що дорівнює кількості населення деяких разом взятих європейських країн, і в два з лишнім рази більше, ніж загинуло німців за всі роки війни (1939-1945) — 6 мільйонів, хоча проти них воював весь цивілізований світ.
Найбільше постраждала, зазнала втрат ще вціліла, не знищена більшовицько-комуністичними катами українська національна еліта. Все саме чесне, патріотичне, мужнє серед українців запекло воювало з фашизмом на фронті, в партизанських загонах, у підпіллі і першим гинуло. А коли повернулась радянська влада, комуністичні кати продовжили фашистську справу – продовжили нищити залишки національної еліти і саму націю.
Берія й Жуков підписали секретний (тепер уже розсекречений, відомий) наказ № 0078/42 від 22 червня 1944 р. про тотальну депортацію українців до Сибіру. На його виконання перший ешелон жертв відправили, а потім щось застопорилось: чи то ешелонів не вистачило, чи Сибіру…
Але кати знайшли ще кращий спосіб: в 1946—1947 рр. організували черговий, третій голодомор, яким закатували кілька мільйонів українців.
Все це свідчить: з фашистськими катами українського народу воєнних часів братерськи поєднались його комуністичні кати до- та повоєнних часів.
А тепер ще раз перегорніть сторінки історії і побачите: нічого подібного не зазнав жоден інший народ з тих пір, як виникло людство.
І доводиться лише дивуватись, вражатись: — Як за таких умов український народ не загинув, як він зумів уціліти, зберегти себе?!
*
Нині Україні дорікають, що вона вже 18 років тупцює на місці, барахтається в безкінечних кризах, тоді як колишні маленькі порівняно з нею прибалтійські республіки СРСР, або його колишні сателіти — країни Східної Європи отримали незалежність одночасно з нею, але стрімко обігнали її у своєму розвитку, добробуті, хоча потрібні для цього ресурси у них незрівнянно менші, ніж у неї.
І це дійсно так, то гірка правда.
Але ж не забуваймо, що ці республіки й сателіти перебували у більшовицько-комуністичному рабстві набагато менше, ніж Україна, а про попереднє сімсотлітнє її іноземне поневолення годі й говорити. А саме за цих умов дотла зруйнували головний її ресурс — національну еліту, без відродження якої про будь-який розвиток не доводиться навіть мріяти.
Ще серед козацької старшини, тодішньої еліти, розповсюдилось таке ганебне явище, як підлабузництво до окупантів і зрадництво.
Саме зрадник таємно провів загони Меншикова у добре укріплену Мазепою, з чималим воєнним гарнізоном і артилерією гетьманську столицю Батурин, що дозволило росіянам захопити її без бою, а потім вирізати все населення до немовлят включно.
Зрадник провів російське військо відомими йому таємними стежками у Запорозьку Січ, яка була захоплена зненацька, фактично без супротиву чималого, добре озброєного, хороброго козацького гарнізону. Свої ж реєстрові козаки зрадили і віддали на страту полякам гетьманів Сулиму, Трясилу, Павлюка, Томиленка, Остряницю. Свої — давній друг, по суті, родич Кочубей і полковник Іскра зрадили гетьмана Мазепу.
Підлабузництво і зрадництво національної старшини супроводжує, пронизує всю українську історію. Особливо розцвіло воно за радянських часів, добре збереглося і в роки незалежності, про що кожен українець добре знає.
Одночасно еліта все більше втрачала мудрість, мужність мислення і здатність до рішучих відповідальних дій, що проявлялось кожного разу, коли наступали доленосні для незалежності України історичні моменти.
Так, після перемоги над Польщею, завоювавши незалежність, маючи наймогутнішу в тогочасній Європі, вишколену в боях 500-тисячну армію*, згуртований у визвольній боротьбі народ, козацька старшина не лише не подбала про подальше самостійне, суверенне існуванням своєї держави, а в пристрасних дискусіях вирішувала тільки одне питання: — Під кого йти — під Туреччину, Польщу чи Росію?! Обрали Росію і добре відомо, чим це скінчилось…
Те ж саме повторилось після розвалу Російської імперії, коли Україна отримала новий реальний шанс стати незалежною, суверенною.
Але тодішня національна еліта начолі з Грушевським зробила все можливе й неможливе, щоб цього не сталось.
Перш за все, президент Грушевський і прем’єр Винниченко вирішили ліквідувати армію, бо «ми ні з ким не збираємося воювати». І як не протестував проти такого рішення, не переконував їх у його злочинному безглузді воєнний міністр Петлюра, вони його не послухали, змусили піти у відставку. А коли невеликий більшовицький загін Муравйова посунув на Київ, щоб знищити Центральну Раду, захищати її не було кому. На свій і Києва захист Центральна Рада кинула дітей — патріотично налаштованих гімназистів, студентів, курсантів юнкерського училища. І муравйовські кати під Крутами розстріляли, закололи заживо штиками 300 погано озброєних, необучених юнаків, а захопивши беззахисний Київ, за кілька днів вирізали понад 5 тисяч його жителів. У цей час винуваті в цьому Грушевський, Винниченко і К° були вже за кордоном.
Те ж саме, по суті, сталось і після розвалу СРСР.
Наявна в той час національна еліта посадила спочатку у крісло парламентського спікера, а потім у президентське крісло Кравчука, який до того кілька десятиріч торував свою кар’єру на другорядних посадах в партапараті, аж поки на закаті горбачовської перебудови не пробився у секретарі Центрального Комітету КПУ. Там його добре знали як вправного ідеологічного говоруна, ні на що більш серйозне нездатного, тому довго тримали на другорядних ролях. А от коли настала гостра потреба саме в таких говорунах, тоді й підвищили.
Подібно Грушевському і Вінниченку, він, перш за все, роззброїв країну, фактично ліквідував її збройні сили, повноцінну сучасну армію, що налічувала понад мільйон особового складу, «бо не збирався ні з ким воювати», проголосив Україну нейтральною, позаблоковою, щось на зразок Швейцарії. Третій за потужністю у світі ядерний потенціал, ядерну зброю задарма подарував Росії, бо де ж, мовляв, було взяти шалені кошти на їх утримання, як він тепер оправдує свій вчинок. Подарував ракетні війська з ядерними боєголовками, стратегічну авіацію, а подарований Росії воєнний Чорноморський флот ще й розмістив у Криму, щоб йому зручніше було чинити свої антиукраїнські провокації чи захопити той самий Крим, або й і всю Україну, ліквідував три українські воєнні округи-фронти. А розраховані для забезпечення 5-мільйонної армії на три роки війни грандіозні стратегічні запаси зброї всіх родів, боєприпасів, різноманітної воєнної техніки, амуніції, продовольства верховний головнокомандувач Кравчук розподілив так: — запаси зброї, вартістю 20 мільярдів доларів подарував Росії, — запаси амуніції і продовольства, вартістю 32 мільярди доларів, розпродав так, що жодна вторгована копійка не потрапила до армійського чи загальнодержавного бюджету. Мимоволі западає «дурна» думка: — Чи не заради цих шалених дурних грошей і було проведено самороззброєння і оголошено нейтралітет?! З того всього залишились лише гори нікому не потрібних боєприпасів, які сьогодні бездоглядні, самі рвуться на безлічі воєнних складів, вбивають їх персонал, загрожують життю населення і будівлям поселень, що оточують ці склади.
У результаті Україна стала роззброєною і беззахисною, а її незалежність, суверенітет перетворились у фікцію.
Однак Кравчук і його еліта цим не обмежились. Одночасно вони зруйнували економіку, виробництво, ліквідували будь-яке державне управління ними, а мільйони робітників, службовців перетворили у безробітних жебраків. Те ж саме сталось з колгоспами, радгоспами, з мільйонами селян.
Переважна більшість селян і горожан опинилась у непроглядних злиднях і, рятуючись від голоду, ринулась продавати все, що тільки могла, та купувати те, що було їй по кишені. Країна перетворилась у суцільний ринок, базар, а її населення — у продавців-покупців, озброєних новим торгівельним засобом масового вжитку – коляскою, що отримала в народі назву «кравчучка».
В умовах всенародного невдоволення, презирства Кравчук змушений був погодитись на дострокові президентські вибори, які «успішно» програв.
*
Що ж стосується його нинішніх виправдань, що нібито не було шалених коштів на утримання ядерної, стратегічної зброї й сучасної армії, то це чиста нісенітниця.
Перед розвалом СРСР Кравчук став головою Верховної Ради, а зразу після розвалу – першим президентом незалежної України. Тобто отримав верховну владу, став хазяїном країни, яка в той час мала могутній промислово-аграрно-науково-технічний комплекс, була самою розвинутою, заможною серед усіх колишніх республік, входила в першу десятку самих розвинутих країн світу. І як державному керманичу, йому належало все це зберегти, розвивати та поступово, без поспіху, наскоків здійснювати назрілі реформи.
Замість цього він усе це негайно зруйнував і кинув Україну у виробничо-економічну і соціальну кризу, хаос, а її народ — у масове безробіття й злидні. І це, мовляв, було неминуче після розвалу єдиної радянської економічно-соціальної системи. Подивіться, мовляв, на Росію, де сталось те саме.
Чим же «гримів» у радянські і свої президентські часи Кравчук?
«На моє глибоке переконання, Л. М. КРАВЧУКОВІ президентська ноша непосильна. Знаю ЛЕОНІДА МАКАРОВИЧА багато років, ще з Буковини, коли він завідував відділом пропаганди обкому партії. В довірливих бесідах секретарі обкому і райкомів добрих слів на його адресу не вживали. Без жалю відправили на навчання до Академії суспільних наук при ЦК КПРС і дуже не хотіли його повернення в область. Розрядилась ситуація з призначенням його завідуючим сектором в оргвідділ ЦК. Тут наші шляхи перетнулися знову. З часом Леонід Макарович став першим заступником і завідуючим відділом пропаганди.
Пояснити такий злет видатним вкладом у загальну справу чи якимись особистими здібностями не можна. У нашій присутності Леонід Макарович чесно зізнавався, що економічні розділи документів корегувати не може, бо на економіці не розуміється.
В лютому 1992 року Л.М. Кравчук запрошує аграрний актив на зустріч з президентом України. Такого дивовижного приводу для зібрання ще не чув. З доповіддю доручено виступити О. М. ТКАЧЕНКО. В ній, зокрема, йшлося про те, що земля, мудрі селянські голови та їхні натруджені руки повинні стати надійною опорою перших кроків незалежної держави і її президента. Адже суспільство ще не відійшло далеко від найуспішніших в історії 1986—1990 років, за які помітно збільшилося виробництво зерна і тваринницької продукції. Але за минулих два роки ситуація різко змінилася: полиці гастрономів порожніють, а ціни зростають.
Якщо ж уважно простежити криву обсягів виробництва продукції рослинництва, то вона знизилася до катастрофічних рисок не стільки через несприятливу погоду, скільки від непродуманих кроків чи фантазії різного роду волюнтаристів, перебудовників та реформаторів, складаються передумови, за яких селяни будуть змушені добувати продовольство буквально сапою, лопатою, вилами та працею на межі людських можливостей.
Сказав і про те, що політизування витісняє добросовісну працю, що на селі накопичилося багато проблем, без запобігання подальших ускладнень яких Україна неминуче втрачатиме раніше взяті рубежі…
Критика стану справ, розмови про недоліки викликали президентський гнів. На підмогу йому долучився і прем’єр В.П. ФОКІН. Але О.М. Ткаченко не погоджується і викладає неспростовні аргументи. Всі майже п’ятсот учасників наради повністю поділяють погляди міністра. А президент і прем’єр силкуються їх переконати у протилежному… мудра жінка ЗІНАЇДА МИХАЙЛІВНА ГРИШКО — голова колгоспу «Маяк» Березівського району Одеської області так підвела підсумок дискусії: «у мене складається враження, що селяни сидять на одному березі річки, а президент і прем’єр — на протилежному і не чують одне одного».
Після цієї «зустрічі» О. М. Ткаченко пробув у міністрах менше місяця — на початку березня 1992 року Л. М. Кравчук видав указ про його звільнення. А щоб було дошкульніше, то зробив це напередодні дня народження ОЛЕКСАНДРА МИКОЛАЙОВИЧА. Знай, мовляв, президентську принциповість і крутість. Цим учинком Леонід Макарович продемонстрував, що не тільки не володіє ситуацією в сільському господарстві, а й не має твердого слова і партнерської гідності. Його передвиборні домовленості й обіцянки були найпримітивнішим обманом основного суперника. На жаль, без належної оцінки сучасників вони простують до історичного архіву (мова про те, як на прохання Кравчука Ткаченко зняв на його користь свою кандидатуру на президентських виборах, а той пообіцяв «узяти до неухильного виконання його розділ програми розвитку агропромислового комплексу і гарантував на весь строк свого президентства посаду міністра сільського господарства»).
Перед судом історії провини приховати неможливо. А у Л.М. Кравчука, здається, вони за межами навіть Божого помилування. Рівного йому руйнатора рідної країни цивілізований світ не знав. Прийнявши Україну з тенденцією розвитку економіки, він за своє президентство призвів до середньорічного падіння внутрішнього валового продукту на п’ятнадцять з лишком відсотків. У півтора-два рази зменшились обсяги виробництва основних видів продукції. Кількість працюючих у сфері виробництва скоротилася на 2,6 мільйона, а в органах управління навпаки — збільшилась у півтора рази. Зростання внутрішніх цін утроє випереджало зростання заробітної плати, ціни підскочили у 8400 разів. У десятки тисяч разів знецінилися вклади громадян в ощадних банках. Влада почала плекати прошарок громадян, які напівзаконними комбінаціями привласнювали народне добро і, нічого не виробляючи, багатіли, а неправедні капітали приховували за кордоном.
Коли він просив голоси у виборців, то брався забезпечити всім зростання благополуччя, а забезпечив лише собі. Шалене багатство рук не тримається. Народ віками пам’ятає гріхи осіб з владного Олімпу, які зневажили його довірою. Цинічні вчинки у публічній поведінці утворюють непоправні проріхи в іміджі політика. Їх аж ніяк не прикриє ні дароване звання Героя України, ні заснований з ілюзією самовтіхи Інститут економічних та інформаційних технологій імені Л.М.Кравчука. В нашій історії подібне було. Один із більшовицьких вождів Г. Є. ЗІНОВ’ЄВ практикував виступи перед слухачами Селянського університету імені тов. Зінов’єва. З коротким плином часу не стало ні вождя, ні університету, ні пам’яті про них. Здається, що з таким тяжким гріхом, як в українського першого екс-президента, слов’янин перед Всевишнім з часу створення світу ще не з’являвся».
(Борис Кириченко. Присмерк у полудень. Свідчення і роздуми. Київ, 2002 р., стор. 262, 263, 265, 266, 268, 269).
**
На зміну Кравчуку на 10 років прийшов Кучма зі своєю елітою. Вони завершили розпочате в попередні три роки створення ідеальних умов для розквіту олігархії, прихватизації державно-народної власності, корупції, хабарництва, беззаконня, бандитизму, духовно-морального занепаду суспільства та ідеальних умов для подальшого розквіту всенародних злиднів.
Закономірним результатом такої довготривалої державної політики стало прискорене вимирання шести мільйонів населення в роки незалежності, смертність вдвічі перевищувала народжуваність, що означає незворотне вимирання нації. Понад 7 мільйонів втікачів- емігрантів рятуються, шукають кращої долі за кордоном.
Загальне враження таке, ніби в роки незалежності в Україні панує ворожий окупаційний режим, банда злочинців, що люто ненавидять її, її народ і завзято руйнують, нищать їх.
І дивує, вражає лише одне: — Чому нещасна наша ненька Україна ще існує, не загинула, коли робилось і робиться все можливе, щоб її давно вже не було?!
Країною прокотилась хвиля резонансних вбивств. Особливо багато жертв було серед журналістів, які наважились говорити правду про те, що відбувається. Це викликало зростаюче суспільне обурення. А коли оприлюднили плівки майора Мельниченка з записами в кабінеті Кучми, які засвідчили його причетність до вбивства журналіста Гонгадзе, стався справжній суспільний вибух, почався масовий рух під гаслами:
- Кучму геть!
- Україна без Кучми!
- Кучму на нари!
І хоча владі вдалося вгамувати цей рух, він насправді не припинився, а продовжувався, зростав, міцнів у свідомості громадян і готовий був при найменшій нагоді знову вирватись на площі й вулиці.
Незабаром Кучма таку нагоду дав.
Саме в той час підійшов строк чергових президентських виборів, на яких він сподівався обратись на 3-й термін. Слухняний Конституційний Суд визнав його право на це. У відповідь і в країні, і за її межами залунав дружний регіт.
І довелося Кучмі замість себе висувати у президенти Януковича.
Саме у той період зачастив до Києва Путін. Він і по всеукраїнському телебаченні виступав, чарував у тому телешоу довірливих українських телеглядачів, і в параді на Хрещатику приймав участь, на очах всієї України красувався поруч з Кучмою і Януковичем на трибуні. Одне слово, був вщент своїм, ледь не рідним. Насправді ж він ретельно готував реалізацію свого омріяного плану взяти Україну голими руками. Адже досить було зробити Януковича президентом і Україна опиниться в кишені Путіна. Тож він буквально за вуха тягнув свого улюбленця в президенти. А ще до остаточного завершення виборів єдиний із зарубіжних державних лідерів кілька разів поздоровляв його з перемогою, якої насправді не сталось, і тим осоромив і себе, і Росію.
Виборчу кампанію супроводжували нечуваних масштабів підкуп, шантаж, залякування, насильство щодо виборців і членів виборчих дільниць. Особливо відверто, брутально все це проявилось в день голосування. Відповідно зростало й суспільне обурення.
Коли ж тодішній голова ЦВК Кивалов, по прозвиську «Кидалов», переляканим, не своїм голосом оголосив сфальсифіковану «перемогу» Януковича, настав, як тепер кажуть, повний «абзац», або «єц»: обурений народ несподівано повстав, вибухла революція, що згодом отримала назву— Помаранчева Революція. Ця брутальна фальсифікація стала останньою краплею, що переповнила чашу народного терпіння і обурення, яке накопичилось у попередні роки.
Почали революцію кияни. До них швидко приєднались повстанці з усіх кінців України, що по зову обуреної душі їхали й їхали до столиці спочатку десятками, а невдовзі і сотнями тисяч. За 17 революційних днів у Києві побувало, наприклад, 100 тисяч мешканців не такого вже й великого міста Тернопіль. На Майдані Незалежності встановили сцену — революційну трибуну, понад 500 наметів рядами розтягнулись по Хрещатику. Те, що тут відбувалось, вражало, потрясало уяву.
При тому, що тут відбувалась справжня всенародна революція, вона разюче відрізнялась від всіх без винятку інших відомих революцій. Відрізнялась так разюче, що навіть не вірилось, що це дійсно революція.
Бо й справді, що ж це за революція, якщо не було таких звичних, притаманних їй барикад, стрілянини, крові. Ніхто нічого не руйнував, не палив, не нищив, нікого не бив, не пішли в хід міліцейські кийки, зброя, сльозоточиві гази, водомети, а мільйони мітингуючих по всій країні навіть жодної шибки не розбили. І хоча вони втратили будь-який страх, вже нікого не боялись, та їх не охопили злоба, бажання помсти, розправи з владою, що стільки років з них знущалась, над ними глумилась. Не охопили, як то завжди буває під час «справжніх» революцій. Ні! Їх охопили зовсім інші почуття: почуття братерства, радості, так довго очікуваного щастя.
Очевидці одностайно свідчать:
— тут панували рідкісно, дивовижно щирі, сердечні, братерські взаємини: взаємоповага, взаєморозуміння, взаємодопомога, ввічливість, інтелігентність, толерантність; обличчя, очі, душі людські були світлими, випромінювали радість.
Ці дорогоцінні почуття охопили всю понад мільйонну людську масу, скорили всіх – дітей, батьків, школярів, студентів, дорослих, людей похилого віку. Здавалося, ніби Святий Дух зійшов над Майданом, перетворив його на Храм Божий.
Особливо вражала молодь.
Ще влітку 2004 року залихоманило сумських студентів, які попри всі утиски, залякування місцевої влади, керівників ВНЗ, застосування міліцією сили тощо змусили Кучму скасувати свій Указ, проти якого вони протестували.
Незабаром розпочався рух «Студентська хвиля» під орудою молодіжної громадської організації «Пора».
На мітинг на київській Контрактовій площі вона зібрала десятки тисяч, а на мітинг біля ЦВК вже біля 100 тисяч студентської молоді з усієї України. Значною мірою цей рух студентів став предтечею Помаранчевої Революції.
З самого початку і до останніх днів масового мітингу на столичному Майдані Незалежності і на мітингах в інших містах студентська молодь, «Пора» були попереду, складали їх організаційне, ідеологічне ядро, основу. Вони встановлювали намети, поселяли в них спочатку своїх активістів, а потім інших юних і дорослих мешканців, розповсюджували помаранчеві стрічки, символіку, очолювали всі протестні акції, виконували всю «чорнову» роботу. А дівчатка дарували квіти, посміхались, співали міліції, військовим, гасили агресивність у всіх, хто її проявляв.
А головне — студенти принесли з собою в революційні події цих 17 незабутніх днів духовно-моральні їх підвалини, ту мирну, толерантну атмосферу людяності, щирості, добра, радості, любові, що охопила всіх.
І вся Україна — дорослі, батьки, дідусі і бабусі у захваті любувались своєю чудовою молодцю, підкорялись її чарівному впливу, брали з неї приклад.
І в цьому насправді не було нічого дивного, несподіваного. Це було цілком закономірно. Наперекір всьому наша молодь зберегла і продемонструвала свої чудові національні риси, які вона всотала з материнським молоком, на батьківських колінах, отримала в спадок від дідів і прадідів, від кращих шкільних, вузівських учителів своїх.
Величезний вплив справив Майдан, перш за все, на киян. У ці дні їх важко було впізнати: їх щирість, гостинність, щедрість вражали. Вони щоденно несли на Майдан їжу, одяг, гроші, безкоштовно прийняли у свої квартири біля 40 тисяч приїжджих з інших міст і селищ, годували, поїли, турбувались. Вже на 3-й день мітингу прості, незаможні кияни пожертвували Майдану мільйон гривень, а потім ще й перераховували кошти на відкритий його спецрахунок. До них приєднались бізнесмени, банкіри, навіть деякі мільйонери, а то й олігархи. І що взагалі за межами розуміння обивателя: гроші, одяг, продукти несли на Майдан навіть пенсіонери!
Безкоштовно несли їжу, продукти ресторани, кафе, бари, вузівські, шкільні, дитячих садків їдальні.
Лікарні командирували на Майдан своїх лікарів, медсестер з ліками, обладнанням для надання безкоштовної медичної допомоги.
Таксисти, власники приватних авто пов’язали себе помаранчевими стрічками і безкоштовно, з радість перевозили людей, вантажі за вказівками майданного «начальства».
Важко все подібне навіть перерахувати, бо то був дивовижний масовий ентузіазм, що охопив всіх.
За 17 днів серед мільйонів на Майдані не було п’яних чи на підпитку, не було не те що жодної бійки, а навіть сварки, ніхто нікого не образив, панувала рідкісна ввічливість, доброзичливість, толерантність.
Змінились на краще і взаємини в столичному побуті: кияни відчували, що так само толерантно, як на Майдані, можна поводитись в сім’ї, з сусідами, в магазині, на ринку, на роботі, на вулиці, в транспорті, переконались, наскільки це приємно кожному, всім. Щодня після роботи вони тисячами ходили на Майдан, щоб вмити свої душі, проникнутись тим Духом Святим, що панував там.
За всю свою багатовікову історію древній Київ ще не бачив на своїх майданах, вулицях такої маси громадян, та ще й налаштованих саме таким чином, пронизаних істинно Святим Духом. І те, що революція, розпочалась, набрала сили саме в столиці і поєднала в собі надзвичайну масовість з небачено, нечувано високою мораллю, духовністю, спричинило її могутній, нездоланний духовно-моральний вплив на всі прошарки суспільства, на всю країну.
Під цим впливом опинились всі, включно й влада всіх рівнів — урядовці, нардепи,: чиновництво, міліція, армія, митці, освітяни, науковці, працівники ЗМІ, мільйони громадян. З кожним днем цей вплив зростав, охоплював все нові й нові мільйони.
Під цим впливом чимало журналістів, газет, телеканалів повстали проти тієї брехні, яку самі ж розповсюджували у попереднє 10-річчя, і почали говорити правду.
Коротко кажучи, все це було дивовижним чудом, яке, затамувавши подих, спостерігали не лише Україна, а й весь світ.
*
Однак революційний вплив впливом, а влада владою. Саме виключно до неї Помаранчева Революція ставилась без найменших сентиментів, жорстоко, бо її метою було скинути її, знищити ненависний народу злочинний режим. І цим вона була схожою на всі інші революції, що ставили собі подібну мету. Однак вона разюче відрізнялась від них своїми засобами, бо воліла виконати своє завдання без насильства, без зброї, без крові.
А от влада не бажала здаватись без бою. І тривожної ночі 22 листопада послала топити в крові революцію заздалегідь сконцентровані в лісах довкола Києва озброєні до зубів, на бронетранспортерах міліцейські підрозділи. Та було вже пізно, бо армійські генерали і офіцери СБУ, які перейшли на бік повсталого народу, попередили, що пошлють на них танки, артилерію, армійські та есбеушні частини. І міліцейське військо змушене було повернутись на свої вихідні позиції через 15 хвилин після того, як покинуло їх. А беззахисний владний режим був повалений мирно, без жодного пострілу чи насильства.
До речі, революція налякала й Путіна, який після неї не показується в Україні, а погрожує їй «з-за бугра».
*
Що ж це була за революція, що так вразила, зачарувала і українців, і весь світ?
На жаль, за минулі після неї 4 роки, ґрунтовної відповіді, належної її оцінки як не було, так і немає, тоді як її роль в подальшій долі і України, і світу надзвичайна, безцінна. Бо вона продемонструвала, дала вражаючий урок: можна по-людськи побудувати людські взаємини, саме життя і в нинішньому, охваченому нещирістю, брехнею, підлотою, злобою, ненавистю, насильством світі, що загрожує його подальшому існуванню.
А те, що на це сподобився ніякий інший, а саме український народ, має свої підстави.
Головною ознакою цієї революції були її надзвичайно високий духовно-моральний, етично- культурний рівень, дивовижна щирість, толерантність людських взаємин, коли очі, обличчя понад мільйона людей, що зібрались разом, випромінюють доброзичливість, радість, любов. Це було рідкісне, єдине в історії світу свято правди, совісті, справедливості, честі, гідності. А саме цього прагнуть, про це мріють всі без винятку народи, все людство. І саме те, що вони побачили все це в українській Помаранчевій Революції, й зачарувало, приворожило їх.
Ця чарівна революція сталась саме в Україні невипадково, а закономірно, бо вона втілила в собі ті найкращі душевні якості, які одвічно притаманні українцям, як нації. Вони вкарбовані в гени, характер, спосіб життя українського народу. Сім з половиною століть іноземного поневолення, безкінечні репресії, катування, голодомори, геноцид — все виявилось безсилим знищити цю серцевину української душі. І це незаперечне свідчення могутності, величі народу, чим українці вправі пишатись.
*
Іще до Помаранчевої Революції та під час неї сформувалась нова національна еліта, яка очолила її.
Щоденно на сцені Майдану Незалежності Україна і весь світ бачили її керівну верхівку, у захваті слухали її, вірили кожному слову. Вся повстанська маса поклала на неї всі свої надії, урочисто вручила їй завойовану революцією владу і щаслива розійшлась по домівках.
Країна чекала докорінних змін, оновлення, очищення свого життя, стрімкого розвитку, народного добробуту, для чого революція створила ідеальні умови. Того ж чекали і прихильники України, Помаранчевої Революції у всьому світі. І коли новий президент Ющенко з’являвся в іноземних парламентах, тамтешні парламентарі з помаранчевими стрічками в лацканах своїх піджаків стоячи зустрічали його бурхливими оваціями.
А тепер пригадайте: «ми українці, народ другорядний і нікчемний», «людство має ставитись до нас з презирством»,
«У голові твоїй макуха,
Хіба ж ти можеш жить сама,
Російсько-польська потаскуха,
Малоросійськая тюрьма».
Пригадайте і певно, погодитесь, що це було написано у стані відчаю в період, коли більшовицьке рабство в Україні було у самому розквіті.
Водночас це був і своєрідний заклик до українців, посоромитись свого рабства та підійматись на боротьбу проти своїх рабовласників – більшовиків.
Президент Ющенко не виконав своїх виборчих обіцянок, майданних клятв і врешті-решт зрадив народну довіру. Та ще й зробив це вкрай підло: уклав таємну угоду з Януковичем, який згідно неї мав стати президентом, а Ющенко – прем’єр-міністром (ця угода давно розсекречена, надрукована). Віктор Андрійович «чесно» виконав свої зобов’язання і таки посадив в президентське крісло Віктора Федоровича, але той обдурив свого союзника і не призначив його прем’єр-міністром.
Така ганебна поведінка Ющенка і захват влади з його допомогою бандою Януковича породили в суспільстві глибоку зневіру, розпач, песимізм.
Нова влада нахабно грабувала країну, народ і не зустрічаючи жодного супротиву, творила все, що їй заманеться. Це тривало роками і здавалось, що це вже назавжди.
І раптом, несподівано 23.11.2013 р. вибухла нова Революція – Революція Гідності, як її охрестили.
Як і Помаранчева, вона розпочалась мирно, без найменшого насильства. Однак зовсім інакше поводилась влада і 01.12.2013 р. на вулиці Банковій «Беркут» по звірячому побив, покалічив студентів. У відповідь на Майдані Незалежності і на Європейській площі звели барикади і 11 грудня відбили спробу «Беркута» захопити їх.
В цей день з вини влади Революція перестала бути мирною.
За командою Януковича поліціянти виловлювали, захоплювали майданівців всюди, навіть в лікарнях і в Києві, і в інших містах. Їх катували, деяких вбивали, всіх запроторювали в СІЗО. Почались бої на барикадах, де з’явились перші вбиті.
18.02.2013 р. поліціянти і «Беркут» вбили 26 протестантів і сотні поранили. Особливо старались снайпери – найближчі від їхніх куль загинули сотня майданівців, кілька сот поранено.
Янукович сподівався цією бойнею розігнати повстанців, залякати народ, навести «порядок». Але це викликало ще більше обурення – на столичній площі вийшло більше мільйона рішуче налаштованих киян.
І довелось цій банді злочинців з переляку негайно драпати з України і шукати захисту у Путіна.
А розгніваний саме таким ходом подій Путін негайно оголосив Україні війну і ввів до неї свої війська.
Президентом України у першому турі обрали Порошенка, якому не позаздриш з огляду того вкрай важкого, катастрофічного стану, в якому опинилась країна.
*
Тепер підведемо підсумки.
Як видно з вітчизняної історії, за 7,5 століть іноземного поневолення поневолювачам не вдалось знищити Україну, її народ і нікому не вдасться і в майбутньому.
Нічого не вийду і у Путіна з його антиукраїнською війною. Бо на відміну від його війн в Чечні і Грузії, за які його не притягли до відповідальності, за нинішню його війну міжнародна спільнота, що вбачає в ній і загрозу собі, оголосила Росії серйозні санкції та надає Україні чималу фінансову, іншу допомогу. Він заліз у Донбас і вже рік вовтузиться там, не знає що робити. Якщо ж він розпочне в Донбасі «велику» війну, то зламає в ній шию і згине.
Тож який же ми народ, дорогі мої українці?!
Судячи з минулої сучасної історії – ми народ могутній, незламний, мудрий, з безліччю чудових чеснот – один з найкращих народів світу.
Слава йому!
ЯРОСЛАВ БЕРЕГОВИЙ
(ПТ № 8, 2008 р. з правками
і додатками за 2015 р.
* Див. примітку на стор…
* Під час визвольної війни, особливо в останні її роки армія Хмельницького стрімко зростала — до неї долучались все більші маси селян, міщан, інших верств повстанців. Вони значно поступались регулярній козацькій основі, ядру цієї армії щодо воєнної кваліфікації. Але були сповнені жагучою ненавистю до окупантів, що грабували, катували їх, відзначались беззавітним героїзмом і робили цю армію монолітною, могутньою, непереможною.