Віртуальні і реальні мандрівки і паломницькі подорожі, зустрічі з однодумцями / Дендропарк "Перемога"

Земна краса небесних мрій в Дендропарку “Перемога”. Пісню “Рідна Земля” виконує кобзар Василь Литвин

Наприкінці XX століття українська нація раптово нагадала світові про своє відродження і необхідність надання їй почесного місця у відродженні духовності свого народу і світової цивілізації. На 2-му соборі “Української духовної республіки”(УДР) група ентузіастів Анатолій Потопальський, подружжя Василь і Антоніна Литвини, українознавець Тетяна Пошивайло, фармацевт Володимир Спасьонов, а також земляки засновника дендропарку “Перемога”, автори числених відомих українських пісень, поети Василь Юхимович та Микола Сингаївський вирішили кожну знамену дату або багатолюдні збори патріотів відзначати посадкою дерев – символів України (дуб, тополя, калина, верба). Тому під час проведення 2-го собору “УДР” на пароплаві “Академік Глушков” розпочали цю акцію з посадки саджанців нового сорту калина “Українська солодка”, одержаної А.І. Потопальським і І.Р. Кисілевським (ст.наук. співробітником Центрального ботанічного саду НАНУ). На зупинках пароплаву у древньому селищі Трахтемирів був посаджений перший кущ на території напівзруйнованого занехаяного нащадками козацького цвинтарю. Другий кущ висадили біля музею Т. Шевченко неподалік від його могили в Каневі. Третій кущ – на кінцевій зупинці: на славетній Хортиці, місця козацької слави. Тут же відбулися основні заходи собору по духовному відродженню української нації. Планувалося створення: газети, як цілеспрямованого друкованого органу, телеканалу, телестудії та заснування нових дендропарків за зразком вже існуючих в Умані, Білій Церкві, Тростянці, Батурині, залучаючи до цієї справи молодь. Всі заходи супроводжувалися багатолюдними зборами місцевого населення і концертом вже знаменитого на той час, але не визнаного державою, бандуриста і поета Василя Литвина, палкими виступами поетів Василя Юхимовича, Миколи Сингаївського і Антоніни Литвин (дружини бандуриста Василя Литвина). В пам’ять про цю подію і на честь 30-ліття Незалежності України ентузіастами ІОВНУ Іриною Нецорою та її донькою Вірою створено це промовисте відео.

Співає Василь Степанович Литвин (04.06.1941-07.04.2017) – заслужений артист України, перший голова Спілки кобзарів України, лауреат Республіканської премії ім. І.Нечуя-Левицького, лауреат премії фонду Т.Г. Шевченко, співзасновник Стрітівської школи кобзарського мистецтва, відмінник освіти України.

Фото надано О.Василенко.

На відзначення пам’ятного знаменного ювілея 2021 року: 30-ліття відновлення незалежності України та 150-ліття народження її безсмертної доньки Лесі Українки, ми звертаємось до всіх небайдужих сучасників її словами із незабутнього вірша “Досвітні вогні” – “Вставай, в кого думка повстала, година для праці настала. Не бійся досвітньої мли!…”